Pargeting elewacyjny

W 2011 roku Firma nasza wdrożyła do produkcji system paneli imitujących fakturę deski drewnianej w tynkach mineralnych. Fakturowanie wypraw elewacyjnych otwiera, szczególnie dla architektów, nowe, szerokie możliwości kształtowania formy i kolorystyki budynków. Można je wykorzystywać na różnych podłożach, a elewacja powstałe w ten sposób ma takie same właściwości, jak wyprawa z typową fakturą.

Elewacyjne wyprawy tynkarskie są stosowane jako tynk dekoracyjny na już istniejących podłożach, na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz jako warstwa zewnętrzna w systemach dociepleń wykonywanych techniką BSO.
Elewacyjna wyprawa tynkarska spełnia dwa podstawowe zadania:

  • Zabezpiecza ściany budynku , wewnętrzne warstwy systemu dociepleniowego przed działaniem czynnika atmosferycznego.
  • Nadaje ścianom docieplanego budynku walorów estetycznych i umożliwia projektantom wpisanie budynku w kontekst estetyczny otoczenia.
Fakturowanie wypraw elewacyjnych można wykonać na różnych podłożach: murze z cegły, pustaków, betonie, tynkach, dociepleniach BSO, itp. Cechują się takimi samymi właściwościami, jak wyprawy z typową fakturą np. typu „baranek” – są paroprzepuszczalne, hydrofobowe odporne na długotrwałe działanie wody oraz na korozję mikrobiologiczną. Pracochłonność wykonania wyprawy z odciskaną fakturą jest tylko nieznacznie większa niż pracochłonność wykonania wyprawy z fakturą typu „baranek”, itp. Elewacja imitująca różne materiały budowlane pozbawiona jest natomiast wad elewacji wykonanych z kamienia, drewna, cegły, tj.: wysokiej ceny materiału, dużej pracochłonności montażu, wysokich kosztów konserwacji i utrzymania.

Historia montażu